Japanska jabuka je listopadno drvo sa plodovima od žute do crvene boje čiji zreli plodovi imaju okus sličan marelici. Postoji desetak različitih podvrsta koje se razlikuju okusom, bojom i oblikom te veličinom ploda. Plodovi se beru kasno u jesen.
Plod je voće s velikim udijelom ugljikohidrata važnih za probavu i nižom količinom kalorija teu ujedno sadrži fosfor, magnezij, kalcij i kalij. Bogato je vitaminima A,B,C, i E te aminokiselinama kao što su triptofan, lizin, alanin i druge.
Konzumiranje svježeg ploda i njegovog soka je iznimno lijekovito kod probavnih problema kao što su loša uprava, gastroentritis, upala crijeva, zatvor i hemeroidi. No, pomaže i kod bolesti jetre i žući, ublažavanja visokog tlaka, jačanja imuniteta. Zbog svog umirujućeg djelovanja pomaže i kod bolesti živaca.
Ako uzimate samljeveni osušeni plod kakija pomoći će vam kod suhog kašlja i bronhitisa.
Japansku jabuku možete koristiti i kao sredstvo u borbi protiv kašlja, visokih temperatura i kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja.
Zimske namirnice velikih nutritivnih vrijednosti su i sasušeni plodovi kakija, ujedno i samo sjeme se može iskoristiti kao zamjena za kavu ako se ga sameljetei prepržite kao što to radite sa zrncima kave.
Kod stezanja tkiva se mogu iskoristiti čak i listovi japanske jabuke, dok sasušena kora može poslužiti kao zaslađivač. U kozmetici se mogu primijeniti unutarnji dijelovi ploda kao maska za lice koja osvježava kožu i čisti.